Luna обкладинка альбому
Передзамовлення
нового
альбому "Luna"
відкрите!
Логотип гурту ЧУР

ЧУР - фольк-метал гурт

Сингл
"Старець"
2017
вийшов!
Старець 2017 обкладинка
Spotify icon
Google Play іконка
Amazon іконка
YouTube іконка
Bandcamp іконка
Instagram іконка
Facebook іконка
VKontakte іконка
Twitter іконка
SoundCloud іконка
ReverbNation іконка
Share

Етимологія слова "чур"

Слово "чур" (цур) має принаймні три значення, тож перегляньте їх ще раз:

Привіт, друже!
Якщо ви шукали значення слова "чур" (цур), і цікавилися: "чур - що це слово означає?", або що таке "цур тобі, пек тобі!", то ви зараз знайшли правильне місце! Чому? Бо слово "чур" (цур) має три значення, і тут ви можете знайти всі з них зараз просто за одну хвилину!

1. Перше значення слова "Чур" - це ім'я стародавнього слов'янського бога. Ви можете знайти основну інформацію про це божество (та його вплив на слов'янську культуру просто тут, на сторінці Етимологія. Ви також можете знайти цікаву інфу про його ім'я як частину слов'янської захисної магії (і ви можете також використовувати її, якщо хочете :-).

2. Інше значення слова "Чур" - це назва українського фольк-рок та фольк-метал гурту. Через цю назву, а ткож через потужне фольклорне коріння у текстах, Чур також називають язичницьким фольк-метал гуртом. І ви зараз знаходитесь якраз на офіційному сайті цього гурту. Тут ви можете послухати, безкоштовно завантажити або придбати музику Чур у mp3, ogg, wave, flac та багатьох інших форматах. Також ви можете безкоштовно завантажити шпалери для робочого столу, рингтони для телефону, NKI інструменти і навіть завантажити, встановити і грати у мод Темна Сага для гри Gothic II: Night of the Raven з головним персонажем, озвученим голосом Чура.

3. І третє значення слова Чур (у написанні латиною як "Chur") - це назва "Кур", тобто ім'я найстарішого містечка Швейцарії в кантоні Граубюнден. Усю інформацію про цей швейцарський гірськолижний курорт можна знайти на цьому вебсайті.

Але якщо вам потрібна інформація саме про слов'янське значення слова "чур", ви можете прочитати цю статтю.
Російський історик В. О. Ключевський (1841-1911) так писав про поховання у слов’ян: «Обожнений пращур шанувався під іменем «чура», (у церковно-слов’янській формі «щура»); ця форма досі вціліла в складному слові «пращур». Значення цього діда-родоначальника як охоронця родичів досі зберіглося в заклятті від нечистої сили або неочікуваної небезпеки: «Цур мене!» - тобто «бережи мене дід!». Охороняючи родичів від усілякого лиха, чур оберігав і їхнє родове майно... Порушення межі, покладеного кордону, законної міри в російській мові й зараз передається словом «чересчур»...

Переклад англійською та коментарі - Ар

фото Збруцького ідола у Києві
***
Дослідники минулого століття ввели до слов’янського пантеону ще одно родове божество - Чура. А.Н. Афанас’єв визначав його як божество палаючого у вогнищі вогню, охоронця родового майна, майже домовика. З ним погоджувався славнозвісний історик В.О. Ключевський: «Обожнений пращур шанувався під іменем «чура»... Охороняючи родичів від всілякого лиха, чур оберігав і їхнє родове майно»
***
У наших пращурів-язичників він був божеством не найвищого рангу, однак ім’я його досі скрізь знають і шанують. Він вважався покровителем і охоронцем кордонів земельних володінь. На межах своїх ділянок землероби насипали пагорби, відгороджуючи їх частоколом, і такий пагорб ніхто не смів розкопати через побоювання розгнівити божество. Порубіжна смуга вважалася недоторканою, ніхто не міг переступати її на власний розсуд. У певні дні голова родини обходив володіння цією смугою, гонячи перед собою жертовних тварин, співав гімни та приносив дари божеству; тут же, на певній відстані одне від одного, ставилося велике каміння або стовбури дерев, які називалися термами. До ями, в якій ставився терм, покладали розпечене вугілля, хлібне зерня, караваї, плоди, наливали мед та вино. Тут все було під владою Чура, і місце, де він головував, а іноді і з’являвся, отримувало таємниче освячення, і тому межу родових володінь боялися переступити ворожі духи. Пізніше на межах почали ставити зображення самого Чура. Уособлювали Чура у дерев’яному зображенні, яке мало форму кругляша, короткого відрубочка товщиною у руку. На ньому вирізалися умовні знаки, що означали власника тієї чи іншої ділянки землі. Такі відрубки зберегли стародавню назву свою у відомих російських словах, які вціліли до нашого часу: «чурбан», «чурбан», «чурка», «чурбашка».
***
Чур (Цур) - ім’я стародавнього слов’янського бога, яке зберіглося у вжитку до наших днів. Чур був покровителем земельних володінь, усілякого майна, охороняючи хати від нечистої сили, а тому, знайшовши щось, треба сказати: «Чур, моє!», а якщо тобі кажуть щось неприємне, необхідно зацуратися: «Цур тобі на язик!». Ну, а якщо налякався або щось жахливе примариться, треба, звичайно, перехреститися, але не завадить і древнього Чура згадати, сказавши: «Цур мене, цур!», або навіть додати до божества-захистика Чура ще й божество підземного світу мертвих (пекла) для відлякування: "Цур тобі, Пек тобі!"
***
Чур (Цур) - древній бог вогнища, який оберігає кордони земельных володінь. Його просили про збереження меж на полях. Слово «чур» і зараз використовується у значенні заборони. До нього закликають під час гаданння, ігр тощо («Цур мене!»). Чур освячує право власності («Цур моє!»). Він же визначає кількість і якість необхідної роботи .(«чересчур» (рос.)). Чурка (рос). - дерев’яне зображення чура. Чур - одна з найдавніших назв, яка надавалася хатньому пенату, тобто палаючого у вогнищі вогню, охоронцю родового майна. Білоруси розповідають, що у кожного господаря є свій Чур - бог, який оберігає кордони його земельних володінь; на межах своїх ділянок вони насипають земляні пагорби, відгороджуючи їх частоколом, і такий пагорб ніхто не сміє розкопати, аби не розгнівити божество.
***
Сучасні дослідники вбачають у слові «чур» значення магічного кола, через яке не може переступити нечиста сила (звідси «зацуратися» - «відгородити себе колом»). Вислів «цур моє» тоді міг би супроводжувати окреслення магічним колом своєї власності або навіть, якщо воно сказано як закляття, заміщувати цю дію.
***
Чур - у слов’янській міфології божество прикордонних знаків, сприяло придбанню на наживі. Символ - рос. «чурки» и «чурбаны», тобто межеві знаки.
***
Чур (Щур) - у слов’янській міфології бог-покровитель роду, охоронець кордонів його володінь.
***
«Чур» - це пращур. «Цур мене!» означає буквально - «Пращур, бережи мене!».
Нотатки перекладача:
Слово "chur" на санскриті має наступні значення:
1. відрізати, різати, вирізати, гравірувати {churayati} (порівняти з "вичурать", тобто створювати "вичур" - візерунки, розводи, фігури, прикраси в різьбленні, шитті, живописі). Іменник "churi" на санскриті означає "ніж", "кинджал".
2. засівати / посипати (за допомогою чогось)
3. залишати / відмовлятися, відкидати (порівняти з "цуратися" - уникати, не підпускати, віддалятися / тікати, захищатися за допомогою Чура).
Монограма Ч + У + Р Золоті Верби логотип

ЗАБЕРИ БЕЗКОШТОВНО

Чур грає на гітарі наживо

Вільно скачати музику

Смартфон з рингтоном Чур

Вільно скачати рингтони

Монітор зі шпалерою Чур

Вільно скачати шпалери

Native Instrument Kontakt з інструментами NKI Чур

Вільно скачати інструменти

Подвійне дурне фото Чура

Конкурс смішних підписів

Ukrainian language flag
United Kingdom language flag
Russian language flag
ЧУР © Усі права застережено з 2006 року. Веб-дизайн - Чур. Фото на задньому плані - Олександр Андрющенко Безкоштовний хостинг - HO.UA